Anlamlı Kıskançlık Sözleri

Kıskançlık Sözleri

Hayatımızın her noktasında başarılarımıza ve kazançlarımıza haset duyan insanlarla karşılaşmaktayız. Yaşamımıza karşı bu tür hasmane tutum sergileyen kişilere anlamlı kıskançlık sözleri söyleyerek hak ettikleri yanıtı verin. 

Kıskanmak yerine, örnek almayı deneseniz belki içte içe büyüyen fesatlığınız da son bulur.

Nimet sahibi olup da hasetçilerin hasedinden salim kalan yoktur.

Kim başkasının elindekine göz dikerse şüphesiz Allah’ın kazasına kızmış olur.

Kabiliyetsiz olmak suç ya da kusur değil ama karaktersiz olmak çok büyük kusurdur.

Kıskanmak yerine örnek almayı deneseniz belki içten içe büyüyen fesatlığınız da son bulur.

Kıskanırlar azim… Gülen gözlerini, bitmeyen enerjini, tebessümünü ve acıların bile sana kattığı gücü kıskanırlar.

Dünyada en huzursuz kimse, kalbinde haset ve kin taşıyanlardır.

Şüphesiz, ateşin odunu yakıp bitirmesi gibi haset de iyilikleri yer bitirir.

Mutsuzluğun çoğu açlık ve öfkeden, çekememezlikten olur.

Başkasının kısmetine haset etmek en büyük cahilliktir. Senin kısmetin başkasına, başkasının kısmeti sana geçmez.

Kıskanç adam zanneder ki komşusunun ayağı kırılırsa, o daha iyi yürür

Kadının ilk kıskançlığı, ihtiyarlığa ilk adımıdır.

Kendilerinden başkalarını düşünmeyen insanlar kıskanç olurlar.

Kıskançlık, duyguların en korkuncu olduğu kadar, en aldatıcısıdır da.

Öyle ki ben olmadan üstüne bastığın taşları dahi kıskanıyorum. Sürekli yanında olmak, beraber vakit geçirmek, sinemaya gidip dedikodu yapmak; her şey senle güzel biriciğim!

Kim kıskanırsa kördür, kim nefret ederse sağırdır, kim kızarsa topaldır, sadece kim severse her şeyi tamdır.

Dört şey çâresizdir; Hasetle karışık kin, tembellikle birlikte fakirlik, ihtiyarlıkla beraber hastalık, yaşlı bir kadınla evlenen genç erkek.

Kıskançlık bütün fenalıkların en büyüğü ve ona sebebiyet veren kimselere en az merhamet edenidir.

Kıskançlık

Kıskançlık, insanlığın kendisi kadar eski bir duygudur. İnsanlar yaratılıştan beri kendilerinde olmayana sahip olan ‘diğerlerini’ kıskanmış, onlara karşı bir haset duygusu beslemişlerdir. Bu haset duygusu ise onların her türlü kötülüğe kalkışalabilmelerine, hiçbir şey yapamıyorlarsa bile o kimselerden olabildiğince uzak durmaya ve onları ötekileştirmek için güçlü bir eğilimdelerdir.

İlk kıskançlıklar: Habil ve Kabil’in acıklı hikayesi 

Habil ve Kabil Haset

Haset duygusunun en bilinen örneği Habil ile Kabil arasında geçen ve ölümle sonuçlanan olaylar silsilesidir. Habil ve Kabil, Hz. Adem ve Havva’nın çocuklarıdır. Yani, her ikisi de aslında aynı kan ve candan gelmektedirler. Habil, iyi niyetli, sevgi dolu ve saygılı bir çocuk iken, Kabil ise kardeşinin tam tersidir. Kötülük, fesat ve haset onu tanımlayabilecek en yerinde sözcüklerdir. Habil, iyi nitelikleri sayesinde anne ve babasının dışında Hz. Allah’ın da takdirini kazanan bir kişi haline gelince Kabil için kıskançlığı bir dönüm noktasına ulaşır. Öyle ki, artık içindeki onu yiyip bitiren haset duygusuna yenik düşer ve bir taş alıp kardeşi Habil’in başına atar, Habil oracıkta elim bir vaziyette can verir. Kıskançlığın insanlık için ne kadar kötü sonuçlara açabilecek bir duygu olduğunu kutsal kitaplar bu olay ile göstermektedir. Haset yüzünden kardeş kardeşi öldürmüştür.

Kıskançlığı Yenme Yolları

Hepimizin birilerini bizde olmayan bir özellikleri ya da varlıkları dolayısıyla kıskandığımız olmuştur. Bu, oldukça insani bir duygudur, ancak haset etme duygusu yaşam kalitemizi düşüren ve insanlarla olan ilişkilerimizi kötü etkileyen bir husustur. Bu yüzden siz de kendiniz için bir değişim yapmak istiyorsanız izleyeceğiniz birkaç adım ile bunu başarabilirsiniz.

1. Herkeste bir miktar kıskançlık duygusu bulunur; bu duyguyu kontrol etmeyi öğrenmeniz gerekir.

2. Kendinize kıskançlık yaparak ne kazandığınızı, bu davranışın size olumlu bir getirisinin olup olmadığını sorgulayın. 

3. Her şeyden önce bu duygudan siz de rahatsızsınız.

Mutlu olmadığınız bu durumdan kurtulmanız için bunun farkında olmanız gerekiyor.

4. Başkasının başarısının sizin için bir engel teşkil etmediğinin farkına varın.

Başkasının aldığı terfi ya da kazandığı maaşın sizinkinden fazla olmasının size ne tür bir olumsuz etkisi olabilir? Gereken azmi ve çalışmayı gösteren o kişiler bu başarıları elde etmişlerdir. Siz de başarılı ve hayatta bir noktaya gelmiş kişilere haset duymak yerine onları ve hayat serüvenlerini kendinize örnek alın, kendin yolunuzu çizin.

5. Unutmayın, siz dünyada teksiniz.

Son derece özel ve nadir bir varlıksınız dünya üzerinde bulunan. Kendi değerinizin farkında varın ve insanlarla olan ilişkilerinizi rekabet duygusu ile değil sevgi ve yardımlaşma üzerine inşa edin.

Kıskançlık Sözleri

Eğer siz kendi payınıza düşen kısmı yaptıysanız, başkalarına karşı haset duygusunu törpülediyseniz artık daha mutlu bir insan olma yolunda en önemli adımı attığınızı söyleyebiliriz. Ancak, siz her ne kadar bu duyguyu yenseniz de yaşam serüvenimiz boyunca başardıklarımızı çekemeyecek insanlar önümüze çıkmaktadır. Bu kişiler tutumlarını artık bir alışkanlık haline getirdiyse ve bu durum sizin yaşam kalitenizi de fazlasıyla düşürüyorsa acı bir tecrübe olması için onlara üzerinde düşündürecek kıskançlık sözleri edebilirsiniz.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir