Brent Petrol Ne Demek?

Petrol Piyasasında üç tür petrol kullanılmaktadır. Bunlar Brent, WTI ve Umman petrolüdür. Dünyadaki petrol anlaşmalarının üçte ikisi Brent petrol üzerinde yapılmaktadır. Brent petrol  en yaygın petrol türü denebilir.

brent petrol nedirBrent ham petrol, İskoçya’nın Shetland Havzası adıyla tanınan Kuzey Denizi’nde Brent Petrol Sahası’nda denizden çıkarılan bir petrol türüdür. Günümüzde kullanım ömrünün sonuna yaklaşmaktadır. Bu bölgede yaşayan bir kuş türü olan İngilizce’de Brent Goose (Yosun Kazı) adıyla bilinen kuşun adı bu petrol arama sahası için kullanılan ortak bir isimdir. Ayrıca Brent adının petrol arama sahaları olan Broom (Oseberg), Rannoch, Etive, Ness ve Tarbert isimlerinin baş harflerinin kısaltması olduğunu söyleyen kaynaklar bulunmaktadır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bundan dolayı rafine edilmesi kolaydır, rafinerilerin tercih ettiği bir petroldür. Denizden çıkarılan bir petrol olduğu için nakliye etmek deniz yoluyla uzak bölgelere göndermek kolaylaşır.

Petrolün fiyatını belirlemek için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı önem arz eder. Üretimi daha ucuz olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrolün fiyatı arasında fark vardır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir