Çocuklar İçin En Uygun Oyunlar Hangileridir?

Oyun Oynayan Çocuk

Çocuklar için en uygun oyunlar hangileridir? Bu, çoğu anne babanın kendisine sorduğu ancak yaş haddi sebebiyle doğru düzgün bir cevap veremedikleri bir sorudur.  Bilgisayar ve internet ortamında birçok uygunsuz içerikli oyun, yaş kısıtlaması olmasına rağmen çocuğunuzun bilinçsizce indirdiği oyunlar olabilmektedir. Kan, cinsel içerik ve şiddet gibi içeriklere sahip bu oyunlar çocuğunuz üzerinde psikolojik açıdan yıkıcı bir etkiye sebep olabilmektedir. Bunun nedeni yaşları gereği gerçek ile sanal dünyayı ayırt etmekte yaşadıkları güçlüktür ancak anne babalar olarak çocuğunuzu korumanın birkaç yolları bulunmakta.

Çocuklar için en uygun oyunlar nasıl bulunur

Steam & Epic Games

Steam ve Epic Games binbir çeşit oyunun bulunduğu oyun mağazalarıdır. Bu platformlar üzerinde ücretli ve ücretsiz binlerce oyun bulunmaktadır. Peki Steam ve Epic Games’te çocuklar için en uygun oyunlar hangileridir? Çocuklarınızın gelişimine negatif katkıda bulunma potansiyeli olan içeriklere sahip oyunlar bu mecralarda da bulunuyor fakat sitede kayıt işlemini yaparken yaşınızı 10’dan daha küçük olarak ayarladığınız takdirde bazı oyunlar platform üzerinde gözükmeyecektir. Dolayısıyla girdiğiniz yaşa uygun olan oyunlardan dilediğiniz oyunu çocuğunuz için rahatlıkla satın alabilir ya da bazı ücretsiz oyunlara göz atabilirsiniz. Bu sayede içerik bakımından çocuğunuzun yaşına göre gönül rahatlığıyla oyun indirebileceksiniz.

Sosyalleştirin

Çocuğuyla konuşan anne baba

Günümüzde çocuklar ne yazık ki içlerine kapanık şekilde büyümekte. Bu sebepten dolayı bilgisayar oynadıkları sürenin minimal ölçüde tutulması sosyal becerilerinin sağlıklı biçimde gelişmesi açısından fazlasıyla önemli. Küçük yaştan itibaren dört köşeli bir ekranda sanal dünya içinde kaybolmaktan gerçek dünyayı unutabiliyor çocuklar. Bu nedenle büyüdükleri zaman konuşma yeteneğinin azalması, belirli bir konuşma esnasında doğru kelime tercihi yapmakta zorluk çekmek veya sınavlarda basit yanlışlar yapmak gibi dilsel ve psikolojik sorular ortaya çıkabilir. Bunları önlemek ise anne babanın elinde. Küçük yaştan itibaren arkadaşlarıyla zaman geçirmelerine teşvik ederek daha mutlu olmalarına ve sosyal biri haline gelmelerini sağlayabileceksiniz.

Kızarken Seviyeli Olun

Çocuğuna Kızan Anne

Bir an için çocuğunuzun bir hata veya kötü bir şey yaptığını hayal edin. Böyle durumlarda büyük küçük her hatasına aşırı bir tepki verirseniz çocuğunuz ilerde konuşmaktan veya kendi düşüncelerini ifade etmekten korkan bir birey olarak büyüyecektir. Psikolojik olarak topluluk içinde konuşursam yanlış bir şey  söyleyebilirim ve bir hata yapabilirim şeklinde olumsuz düşünceler tecrübe edebilirler. Ancak yaptığı davranışın iyi bir davranış olmadığını çocuğunuzun kavraması adına gerçekten kızmanız gerekiyorsa ılımlı bir ton kullanarak kızabilirsiniz.  Ilımlı kızma yolu ile çocuğumuzun psikolojisini bozmadan ona hangi davranışların doğru hangilerinin yanlış olduğunu ve uzak durulması gerektiğini  öğretebilirsiniz.

 

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir