Çocuklar için hazırlanabilecek doyurucu ara öğünler nelerdir?

Çocuklar için doyurucu ara öğünler

Çoğu zaman sağlıksız katkı maddeleri içeren fast food denen yiyeceklerin gitgide daha da fazla hayatlarımıza dahil olduğu günümüz şartlarında birçok çok ebeveynin aklına takılan en önemli soru çocuklar için hazırlanabilecek doyurucu ara öğünler nelerdir? Çünkü bahsi geçen fast food yiyecekler çocukları onların saatlerini alan oyunlarla birlikte hiç olmadığı kadar daha kilolu hale getirmekte ve eskiden görülmeyen hastalıklara sebep olabilmektedir. Bu yüzden ebeveynler çocukları için hem doyurucu hem de sağlıklı alternatifler aramaktadırlar.

Sağlık en önemli faktör 

Çocuk Sağlığı

Gerek ev ortamında tüketilen olsun, gerekse okul için hazırlanan beslenme çantalarına koyulan gıdaların çocuğunuz için sadece doyurucu olması değil, aynı zamanda sağlıklı olması da oldukça büyük önem taşır. Bunların yanı sıra beslenme çantasına koyduğunuz bu ara öğünlerin çocuğunuzun gün içinde ihtiyaç duyacağı enerji miktarını karşılamada yardımcı olması, metabolizmayı olumlu yönde çalıştırması ve vitamin ihtiyacını karşılayarak bağışıklık sistemini güçlendirip, hastalıklara karşı koruması da istenilen özellikler arasında sayılabilir.

Çocuklar için hazırlanabilecek doyurucu ara öğünler

Bir lezzet ve sağlık bombası: Meyveli Yoğurt

Ev yapımı doyurucu ara öğünler: meyveli yoğurt

Çocukların çok büyük bir kısmı süt ve süt ürünlerini severler. Bunların arasında özellikle meyveli yoğurt çeşitleri günümüz çocuklarının favori atıştırmalıkları arasında yer almaktadır. Yoğun çalışma koşulları anne ve babaları genellikle hazır tüketime yöneltiyor olsa da aslında meyveli yoğurt evde hazırlaması en kolay ara öğünlerden biridir. Bu da meyveli yoğurdu ebeveynler tarafından hazırlanabilecek en popüler ara öğünlerden biri haline getiriyor.

Meyveli yoğurt yapımıMeyveli yoğurdu ev koşullarında hazırlamak oldukça basit. Tek yapmanız gereken ev yapımı yoğurdun içine taze mevsim meyveleri, bal ve bir miktar tarçın ekleyip, blender ile karıştırmaktır. Bu şekilde çocuğunuz için son derece sağlıklı ve lezzetli bir ara öğün hazırlayabilirsiniz.

Kuru meyvenin önlenemeyen yükselişi

Ara öğün olarak kuru meyve

Çocuklar için hazırlanabilecek doyurucu ara öğünler arasında onların hem enerji ihtiyacını karşılamak hem de açlık hissine yenik düşmelerini önlemek için kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısı gibi sağlıklı meyveler tercih edilebilir. Kuru meyvelerin bir diğer olumlu özelliği ise bağırsak faaliyetlerini düzenlemesidir.

Mini sandviçler hayat kurtarır

Ev Yapımı Mini Sandviçler

Çocuğunuz için çavdar, kepekli ya da tam buğday ekmeği ile hazırlayacağınız ve peynir, domates, salatalık, marul gibi taze dolgu malzemeleri içeren sandviçler çocuklar için son derece doyurucu ve sağlıklı ara öğünlerenden biridir. Sandviç hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise kullandığınız meyvelerin taze olması ve herhangi bir katkı maddesi içermemesi olacaktır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir