Dostoyevski – Suç ve Ceza Özeti

Dostoyevski’nin olgunluk dönemi romanlarından ilk büyük romanıdır. Suç ve Ceza dünya klasiklerinin arasında önemli bir yere sahiptir. Eser, toplumdaki kötülüklerin sebeplerini ortaya koyarken, suçluların cezalarını çekmelerinin gerektiğini de belirtir.

Suç ve Ceza Roman Özeti

Rodya Romanoviç Raskolnikov fakir bir ailenin mensubudur. Petersburg Üniversitesi’nde hukuk eğitimi almaktadır, ama bu eğitimini yarım bırakır. Maddi sıkıntılar içindedir. Maddi sıkıntıları çözmek ve dünyadan kötü bir insanın yok olmasını sağlamak için bir cinayet işler. Bu cinayeti işlemek için kendine mantıklı bir sebep bulmuştur. Kötü bir insanın ölmesi insanlığa faydalı olacaktır diye düşünür. Bunun için kötü bir tefeci kadını öldürmeyi planlar. Kadının evine gider. Kadını evinde baltayla feci şekilde öldürür. Tefeci kadın Alonya’nın birlikte yaşadığı üvey kız kardeşi odaya girer, bu cinayate tanık olmuştur. Raskolnikov, cinayeti gördüğü için onu da öldürür. Tefecinin müşterilerinin rehin bıraktığı birkaç değerli eşyayı da alıp tefecinin evinden kaçar.

Kimseye görünmediğini düşünse de Raskolnikov, ilerleyen günlerde hayatına tedirgin bir şekilde devam eder. Ailesindeki insanlar da bu tedirginliğin farkındadır. Annesi ve kız kardeşi Dounia ile birlikte yaşamaktadır. Bir de arada bir buluşup arkadaşlık ettiği Sonia vardır. Sonia, Marmeladov adında işsiz bir katibin kızıdır. Marmeladov, alkoliktir ve ailesi yoksuldur, kızı Sonia ailesini geçindirebilmek için fahişelik yapmaktadır.

Raskolnikov günler geçtikçe daha da tedirgin ve  yakalanma korkusuyla korkusuyla yaşamaya devam etmektedir. Bir gün bir borcunu ödemediği için karakola çağrılır ve orada sıkıntıdan bayılır. sonrasında günlerde hasta yatar. Kendisi suçunu itiraf etmeye cesaret edemez. Yakalanmak için başka yollara başvurur. Katil cinayeti işlediği yere döner kaidesine uygun olarak cinayeti işlediği eve gider orada komiserle karşılaşır, tanışırlar ve Raskolnikov şüpheli hareketleriyle komiserin dikkatini çeker. Komiser Porfiry Petroviç, Raskolnikov hakkında soruşturma başlatır. Komisere göre Raskolnikov cinayetin baş şüphelisidir.

Raskolnikov Sonia’ya aşık olmuştur ve ondan bir şey gizlemek istemez. Aşkını ve bir cinayet işlediğini de itiraf eder. Sonia fahişelik yapan bir olsa vicdanlı ve inançlı bir kızdır. Raskolnikov’a suçunu itiraf etmesi ve cezasını çekmesi gerektiğini söyler. Vicdan azabına dayanamayan Raskolnikov suçunu itiraf eder ve Sibirya’ya sürgün edilir. Sonia onu geri döneceği zamana kadar bekleyecektir. Raskolnikov çok büyük pişmanlık duymasa da Sonia sayesinde fikirleri değişecek, dine yönelecektir.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir