Fransız Mutfağının En Popüler Yemekleri Nelerdir?

Fransız Mutfağı

Sizce neden Fransız mutfağının en popüler yemekleri birçok kişinin merak ettiği bir konu haline geldi? Fransız yemeklerinin bu ünü kazanmasının birden çok sebebi bulunduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle, Fransız yemekleri inceliği ve lezzetiyle küresel anlamda dünyaca ünlüdür. Geleneksel Fransız yemekleri, Fransız malzemelerinin son derece zengin ve doğal tatlarını artıran basit kombinasyonlara dayanır. Fransa, dünyanın en iyi kırmızı şarapları ve en seçkin peynirleri ile de ünlüdür ve şarap-yiyecek eşleştirmesi sıradan bir akşam yemeğinde bile Fransa’da oldukça ciddi bir olay olarak algılanmaktadır, çünkü Fransızlara göre yemek yapmak ve onun tadına varmak bir sanattır. Birçok Fransız restoranında yumuşak, yarı sertleştirilmiş ya da sıkıştırılmış peynir tabaklarını görmeniz mümkündür, ancak peynir Fransa’da geleneksel olarak ana yemekten sonra ve tatlıdan önce sunulmaktadır.

Bu bağlamda basit, geleneksel Fransız yemek tariflerinden karmaşık Fransız yemeklerine değin, en lezzetli ve doyurucu Fransız yemeklerini bulmak çok da zor değildir. Peki, siz de Fransız mutfağının en popüler yemekleri nelerdir sorusuna bir yanıt arıyorsanız, birlikte dünya çapında popüler olmuş bazı Fransız yemeklerini inceleyelim.

Fransız Mutfağının En Popüler Yemekleri

1. Soupe à l’oignon

Soupe à l'oignon

Soupe à l’oignon, soğan ve sığır eti stoklarından yapılmış, genellikle üstte eritilmiş peynirden oluşan oldukça geleneksel bir Fransız çorbasıdır. Çorbanın kökenleri, 18. yüzyıldan gelen günümüz versiyonuna karşın bu çorbanın ilk örnekleri Roma İmparatorluğunda dahi görülebilmektedir. Fransız soğan çorbasında damaklarımızı şenlendiren lezzet, soğanın karamelizasyonundan gelmektedir.

Ortalama Hazırlama Süresi: 45 dk.

Ortalama Bütçe: 30-40₺

Bizce lezzeti: 7/10

2. Coq au vin

Fransız Mutfağının En Popüler Yemeklerinden Coq au vin

Coq au vin, şarap, mantar, tuz, pastırma, soğan, sarımsak ve bazen de konyak ile kavrulmuş bir tavuk çorbasıdır. Et tercihi olarak çoğunlukla tavuk ya da kapon kullanılır. Pişirilme esnasında kırmızı Burgonya şarabı sıklıkla tercih edilir ancak ülkelere has yerel şaraplar ile de bu leziz yemeği hazırlamak mümkündür.

Ortalama Hazırlama Süresi: 1 saat 30 dk.

Ortalama Bütçe: 100-150₺

Bizce lezzeti: 8/10

 

 

 

 3.Confit de canard

Confit de canard

Confit de canard, et olarak ördek kullanılan leziz ve klasik Fransız yemeklerinden biridir. Ayrıca, dünya çapında en iyi Fransız yemeklerinden biri olarak kabul edilir. Ördek eti, özel olarak tuz, sarımsak ve kekikte 36 saate kadar marine edilir ve ardından kendi yağında oldukça düşük sıcaklıklarda yavaş yavaş pişirilir. Bu şekilde etin aromasının oturması beklenir. Günümüzde bu Fransız yemekleri, Fransa’nın dört bir yanından servis edilmesine karşın, Gascony bölgesinin bu yemeği hazırlama bakımından ayırt edici bir özelliği olarak bulunur.

Ortalama Hazırlama Süresi: 2 saat 30 dk.

Ortalama Bütçe: 40-50₺

Bizce lezzeti: 10/10

 

 4.Ratatouille

Ratatouille

Ratatouille, Güney Fransa’nın Provence bölgesinden tüm dünyaya sesini duyurmayı başarmış dünyaca ünlü bir Fransız yemeğidir. Aslen krep ve omletin içine patlıcan ve domates gibi malzemelerin doldurularak servis edildiği kaynatılmış bir sebze yemeğidir. Sebzeler yüksek ısıda fazla derin olmayan bir tencerede eser miktarda yağ ile pişirilir ve sonrasında fırına alınarak 20 dakika kadar pişirilir. Yemeğinizi fırından çıkarırken sebzelerin mutfağınıza yayılan kokusu iştahınızı kabartacak, ama üzülmeyin ratatouille sizi tıka basa doyuracak türden bir yemek.

Ortalama Hazırlama Süresi: 1 saat

Ortalama Bütçe: 20-25₺

Bizce lezzeti: 7/10

5. Nicoise Salatası

Fransız Mutfağının En Popüler Salatalarından Nicoise Salatası

Nicoise Salatası, bir garnitür ya da başlı başına bir yemek olarak servis edilebilmektedir. Fransa’nın Provence bölgesinde ünlenmiş tipik bir Fransız salatasıdır. Hazırlanması konusunda birçok bakış açısı bulunmasına rağmen, çoğu şef marul, taze domates, haşlanmış yumurta, konserve orkinos, yeşil fasulye ve bölgeye özgü zeytinler gibi bazı malzemelerde ortak noktayı buluyorlar.

Ortalama Hazırlama Süresi: 25-30 dk.

Ortalama Bütçe: 40-50₺

Bizce lezzeti: 9/10

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir