Franz Kafka – Dava Özeti

Franz Kafka’nın “Dava” adlı romanı ölümünden sonra arkadaşı tarafından yayımlanmıştır. Dava, suçunu bilmeden tutuklanan, cezalandırılan bir adamın hikayesini anlatır.

Dava Özeti

Joseph K. 30 yaşında bir bankacıdır. Yalnız yaşayan, içine kapanık, bekar bir adamdır. Bir bankada üst düzey yönetici olarak çalışmaktadır.

Joseph K. uyanır ve başında bekleyen birkaç kişi olduğunu görür. Bu kişiler ona tutuklandığını söylerler. Joseph K. bu durumdan hiçbir şey anlamaz, tutuklanması için hiçbir sebep yoktur. Neden tutuklandığını öğrenmeye çalışsa da hiçbir cevap alamaz. Bir süre evinde kalıp bir yere gidemez ancak adamlar serbest olduğunu söyleyip evden giderler. Anlam veremediği şeyler yaşamaktadır. Olanları anlamak için adliyeye dava hakkında bilgi almaya gider. Ama kimse ona bilgi vermez. 

Bu sırada Joseph K.nin çevresindeki herkes bu davadan haberdar olmuştur. Kendisinden uzakta yaşayan amcasının bile davadan haberi vardır. Ertesi gün Joseph’in yanına gelir, önce suçsuz olduğuna inanmaz ama Joseph amcasını ikna eder. Amcası Joseph’e bir avukat tutmak gerektiğini düşünür. Amcanın avukat bir arkadaşı vardır. Onun evine giderler, avukat hasta yatıyordur ama yine de davayla ilgilenmeyi kabul eder. Zaman geçtikçe davada hiçbir gelişme olmaz avukattan da yeni bir bilgi gelmez, Joseph hala suçunun ne olduğunu öğrenememiştir. Mahkemeler adliyelerde değil de anlamsız mekanlarda, alakasız yerlerde görülür. Bazen mahkeme salonunda kimsenin olmadığı, tek başına olduğu olur. Her şey çok saçma bir şekilde ilerlemektedir. Bir yıl boyunca temyize gitmeye çalışsa da isteği yerine gelmez.

Bir yıl sonra, Joseph 31 yaşına girdiğinde kapı çalar ve iki adam onu dışarı çağırır. İtiraz etmeden onlarla gider, onların cellat olduğunu düşünür, durumu kabullenir. Kimseden yardım istemez, adamlarla gider. Adamlar Joseph’i bıçaklayıp öldürürler.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir