Küçük Banyoları Büyük Göstermek

Küçük Banyo

Kullanım süresi diğer odalara kıyasla görece daha kısa olduğu için banyolar, ev dekorasyonu açısından en az dikkat edilen alanlardan biridir. Günümüzde bu klişe anlayış yerini banyoyu evin odağına, rahatlama noktası haline getiren bir bakış açısına bıraktı. Öyle ki artık zevkli bir tasarımı olan banyo dolapları ile dekore edilmiş banyolar modern bir spa görünümü aldığı için evden uzak olduğumuz anlarda en çok özlediğimiz yaşam alanlarından birisi haline geldi. Ne yazık ki banyonun hala önemsiz görülmesi dolaysıyla bina planlarında diğer odalara hacim katabilmek adına ‘ev yapımı spa merkezimizin’ metrekaresi gittikçe minimal bir görünüme büründü. Ama küçük ve dar bir banyoya sahipseniz artık endişelenmeyin. Banyonuz her ne kadar küçük olursa olsun sihirli dokunuşlar ve birtakım detaylar yardımıyıla küçük banyoları büyük göstermek son derece kolay.

Küçük Banyoları Büyük Gösterme Yolları

Aydınlatma

Banyo Aydınlatma

Aydınlatma, yalnızca banyo değil herhangi bir dekoratif işlemde ilk olarak düşünülmesi gereken bir kurtarıcıdır. Havalandırma haricinde yeterli ışık alabilecek bir pencereye sahip olmayan banyoların uygun şekilde aydınlatılması burada geçirilen vakti keyifli hale getirmek için hayati bir öneme sahip. Belli bir noktada konumlanan ve kısıtlı bir alanı aydınlatan loş bir ışık yerine göz ile direkt bir teması bulunmadan doğrudan beyaz tavana odaklanmış net aydınlatmalar küçük banyo sahipleri için en doğru seçim olacaktır. Aydınlatma rengi olarak gün ışığı gibi sarımsı, sıcak bir ton seçmek banyonun boyutunu algımızda daha geniş hale getiren bir diğer çok önemli ayrıntıdır.

Ayna Etkisi

Banyo Aynası

Doğru yer ve açıda ayna kullanmak küçük banyoları büyük göstermek için en kurnaz ve basit dekorasyon hilelerden biridir. Bir duvarın neredeyse tamamının ayna ile kaplanması ya da en bakımından taviz verilen ancak boydan herhangi bir kısaltma işlemi geçirmemiş bir ayna banyonuzu neredeyse iki kat daha geniş gösterebilir. Aynalar bunu derinlik katmanın yanı sıra ışığı yansıtma özelliklerinden ötürü meydana gelen ferahlık etkisi sayesinde başarmaktadırlar. Bu noktada doğru ayna seçimi önemli olduğundan banyonuzun ölçülerini bir metre yardımıyla alıp bu ölçülere göre olabilecek maksimum boyu ve ene sahip ayna modellerine Koçtaş ya da İkea gibi mağazalardan bakabilirsiniz.

Tesisat

Gömme Klozet

Küçük bir banyoya sahipseniz banyonun içine mobilya yerleştirme işlemi esnasında da kısıtlama yaşayacaksınız. Sahip olduğunuz alanı gerçek anlamda genişletmek için işe tesisattan başlamak işinizi kolaylaştıracaktır. Yeni nesil banyoların ayrılmaz bir parçası olan klozetin sifon kısmını duvara gömülü şekilde tercih ederek hareket alanınızı genişletebilirsiniz. Diğer yandan banyomuzda küvet yerine minimal bir alan kaplayan duşakabin kullanmak halihazırda dar bir alana sahip olan banyomuza yarım metre kadar yer kazandıracaktır. Böylece banyoyu kullanmadığımız zamanlarda temizlik malzemelerimizi duşakabin içinde kolaylıkla depolama olanağına da sahip oluruz.

 

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir