Lev Nikolayeviç Tolstoy – İnsan Ne ile Yaşar Kitap Özeti

Tolstoy,” İnsan ne ile yaşar?”  adlı eseri hikaye türünde bir eserdir. İnsanlar için yaşamın anlamını ifade eden kavramları ortaya koyduğu bir eserdir.

İnsan Ne ile Yaşar? Özeti

Fakir bir ayakkabıcı olan Simon’un ısınmak için bir paltoya ihtiyacı vardır. Para biriktirmeye çalışsa da parası yeterli gelmez. Köydekilerden alacakları vardır fakat kimse parasını vermeye yanaşmaz. Üzüntüyle elindeki parayı da meyhanede içkiye verir. Meyhaneden çıkıp evine giderken kilisenin önünde çıplak bir adam görür. Yanına gider ve ona yardımcı olur, üzerine bir şeyler giydirir ve evine götürür. Evde Simon’un karısı Matryona bu durumdan hoşlanmaz ama yine de adama yemek verir. Adam mutlu olur. Adamın adı Michael’dir. Michael, Simon’la birlikte çalışmaya başlar.

Ayakkabı dükkanına zengin bir adam gelir ve bir çift ayakkabı siparişi verir. Michael ona gülümser. Ayakkabı işini iyice öğrenmiştir, ustasına yaklaşmıştır fakat zengin adama ayakkabı yerine terlik diker. Simon, adama çok kızar. Zengin yardımcısı bir süre sonra dükkana gelir ve adamın öldüğünü, ayakkabı yerine terliğe ihtiyaç olduğunu söyler. Simon ve karısı bu duruma çok şaşırırılar.

Simon’un evine bu kez ikiz kızları olan bir kadın gelir. Onlara birer çift ayakkabı diktirmek istediğini söyler. Kadın çocukların öz çocukları olmadığını söyler, hayatını kaybeden komşularının çocuklarını evlat edindiğini anlatır. Micheal bu hikayeyi dinledikten sonra gitmek istediğini Simon’a söyler. Simon adamın sıradan bir insan olmadığını anlamıştır, kim olduğunu merak eder ve Micheal’dan kendini anlatmasını ister.

Micheal Tanrı’ya karşı geldiği için Tanrı’nın cezalandırdığı bi melektir. Tanrı onu bir kadının canını alması için dünyaya gönderir. Ama Micheal kadının küçük çocukları olduğunu ölmek istemediğini söyleyip yalvarmasıyla canını almaktan vazgeçer. O kadın komşularının evlat edindi ikiz kızların annesidir. Tanrı verdiği görevi yerine getirmediği için Michael’i cezalandırır ve  üç sorunun cevabını bulması için onu dünyaya gönderir. Annleri ölen ölen çocukların büyüdüğünü onlara sahip çıkan birinin olduğunu gördüğünde “insan ne ile yaşar?” sorusunun cevabını bulmuştur. İnsan sevgi ile yaşar. “insanın kalbine ne hükmeder?” sorusunun cevabını onu soğuktan kurtaran, yardım eden, merhamet gösteren Simon ve karısıyla karşılaştığında anlamıştır. İnsanın kalbine sevgi hükmeder. Zengin adamı gördüğünde ise “insana ne verilmemiştir?” sorusunun cevabını bulur. Zengin adamın yanındaki ölüm meleğini gören Michael, insana ihtiyaçlarının bilgisi verilmediğini anlar. Her şeyi anladığı için affedilmiş, cezası sona ermiştir. Melek olup birden ortadan kaybolur.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir