Ömer Seyfettin – Kaşağı Özeti

Ömer Seyfettin Maupassant tarzı olay hikayeciliğinin Türk Edebiyatı’ndaki ilk ve en önemli temsilcisidir. Kaşağı, iftiranın, yalan söylemenin ne kadar büyük zararlara yol açabileceğini anlatan, ders veren çok önemli bir eserdir.

Kaşağı Özeti

Kitabın anlatıcısı ve  erkek kardeşi  Hasan bir çiftlikte yaşamaktadır. Birçok atın bakıldığı bir çiftliktir. Atlatın bakımını Dadaruh adında bir seyis yapar. Anlatıcı ve Hasan atların bakımıyla yakından ilgililerdir, çok meraklılardır. Dadaruh atlara bakım yaparken onu hep izlerler. Özellikle atları tımar etmek için kullanılan kaşağı çok ilgilerini çeker ve onlar da kaşağılamak isterler. Ama Dadaruh onlara izin vermez. Çünkü kaşağılama çok hassas bir iştir. Atın canını yakmadan kaşağılamak çocukların yapabileceği bir iş değildir.

Evde yepyeni Dadaruh’un bile kullanmaya kıyamadığı bir kaşağı vardır. Anlatıcı Dadaruh’un ortada olmadığı bir zamanda o güzel kaşağıyı bulur ve ahıra gider. Atın birini kaşağılamaya çalışır ama at huysuzlanır. Kaşağının dişlerinin çok sivri olduğunu düşünür, atın huysuzlanmasının sebebi bu sanar. Kaşağının dişlerini duvara sürterek biraz törpüler. Kaşağı iyice zarar görür. Atları kaşağılamayı dener ama atlar bu durumdan hoşlanmazlar. Anlatıcı da yapamadığı için sinirlenip kaşağıyı parçalar yalağa atar. Babası yalakta parçalanan kaşağıyı görür ve bunu kimin yaptığını sorar. Dadaruh’un hiçbir şeyden haberi yoktur. Anlatıcı sıkışır, suçu kardeşi Hasan’a atar. Babası Hasan’ı sorgular, Hasan inkar eder. Ama babası onun yalan söylediğini düşünür ve bir tokat atar, onu cezalandırır. Ahıra girmeme cezası verir.

Bu olaydan 1 yıl sonra Hasan üzüntüsünden hasta olur. Kuşpalazı da hastalığına yakalanır ve ölmek üzeredir. Hasan’ın abisi vicdan azabıyla yaşar her gece kabuslar görür. En sonunda kabusla uyandığı bir gece babasıyla ve Hasan’la konuşmak istediğini söyler, yarın konuşursun deyip geçiştirirler. Ertesi gün uyandığında kardeşi Hasan hayatını kaybetmiştir. Ondan özür dileyemeden kardeşini kaybeder, vicdan azabıyla yaşamaya devam eder.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir