Reşat Nuri Güntekin – Çalıkuşu Özeti

Reşat Nuri Güntekin tarafından 1922 yılında yazılmış olan Çalıkuşu, Türk Edebiyatının klasiklerinden biridir. Çalıkuşu bir aşk hikayesini anlatırken dönemin sosyal hayatından ve toplumun bakış açılarından bahsetmiştir.

Çalıkuşu Özeti

Annesini ve babasını küçük yaşta kaybeden Feride’ye teyzesi bakmaya başlar. Yatılı Fransız okulunda eğitim görmektedir. Yaz tatillerinde ve diğer tatillerde teyzesinin köşkünde kalır. Feride, çok hareketli, yerinde duramayan bir kızdır. Ağaçlara tırmanıp dallarında oturmayı seven Feride’ye okulda çalıkuşu lakabını takarlar. 

Feride büyüdükçe çok da güzel bir kız olur. Teyzesinin Feride’den büyük bir oğlu vardır. Kamuran adındaki gençle Feride birbirlerini sevmeye başlarlar. Zaman geçtikçe nişanlanırlar, evlenmek üzereyken Kamuran’ın Avrupa’da olduğu sırada bir kızla ilişki yaşadığını, ona evlilik vadettiğini bir mektupla öğrenir. Evlenmekten vazgeçer ve kaçar. Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde köylerde öğretmenlik yapmaya başlar.

Çok güzel yalnız bir kız olduğu için yaşadığı yerlerde başına kötü şeyler gelir ve şehir değiştirmek zorunda kalır. Öğretmenlik yaptığı Zeyniler Köyü’nde bir kız çocuğu evlat edinir, çocuk vefat eder. Zeyniler Köyü’nde Dr.Hayrullah Bey’le tanışır. Aralarında yaş farkı vardır Hayrullah Bey Feride’ye babalık eder. Zeyniler Köyü’nden ayrıldıktan sonra Kuşadası’nda Tekrar karşılaşırlar. Aralarında çıkan dedikodulardan sonra nikah kıyarlar. Kağıt üzerinde bir nikahtır, karı-koca ilişkileri olmaz.

Feride’nin bir günlüğü vardır. Yaşadıklarını bu günlüğe yazar. Kamuran’a olan aşkı ve onu neden bırakıp kaçtığı da günlükte yazar. Günlüğü Hayrullah Bey bulur, okur. Bütün olanları öğrenmiştir. Günlüğü saklar. 

Hayrullah Bey bir gün hastalanır ve ölmek üzeredir. Feride’ye bir vasiyet eder. Feride’den ölümünden sonra teyzesine geri dönmesini, onlarla yaşamasını ister. Bir zarf verir ve onu da Kamuran’a vermesini ister.

Hayrullah Bey öldükten sonra onun istediği gibi Feride teyzesine gider ve zarfı Kamuran’a verir. Zarfta bir mektup ve Feride’nin günlüğü vardır. Mektupta Hayrullah Bey Kamuran’a Feride’nin ona olan sevgisini ve artık ayrı kalmamaları gerektiğini yazmıştır. Günlüğü de okuyan Kamuran Feride’nin onu neden bırakıp gittiğini anlar. 

Anlaşmazlıkları yoluna koyarlar. Sonunda Kamuran ve Feride evlenirler.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir