Ruj çeşitleri nelerdir?

Ruj çeşitleri

Bakım kadınların makyaj malzemeleri arasında olmazsa olmazlardan sayılan ruj, dudaklara renk vermek, daha da dolgunlaştırmak, dudak görünümünü pürüzsüz hale getirmek ve canlandırmak için kullanılmaktadır. Birçok kozmetik markasının ürettiği oldukça farklı ruj çeşitleri bulunduğu için hemen hemen giydiğiniz her kıyafete veya kombine göre bir ruj bulabilirsiniz. Tercih ettiğiniz ruj renk ve çeşiti ile fark yaratabilirsiniz, dolayısıyla ruj seçimi yaparken dikkatli olmanız gerekiyor.

Ruj çeşitleri

Ruj Çeşitleri

Rujların kendi içinde birbirinden farklı çeşitleri bulunmaktadır. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken bir konu vardır: diğer dudak bakım ürünleri de ruj olarak kullanılabilmektedir ve bazı kadınlar tarafından bu yöntem çok sık tercih edilir.

Klasik ruj

Klasik Ruj Çeşitleri

Klasik rujlar günlük yaşamda ya da gece makyajlarında tercih edilen ve uzun süreli bir kullanım ömrüne sahip olmayan, birçok farklı rengi bulunan bir ruj türüdür. Klasik rujların dudaklara renk vermek dışında başka hiçbir etkisi yoktur, dolayısıyla sadece estetik bir işlev görür.

Mat ruj

Mat Ruj Çeşitleri

Mat rujlar genellik pürüzsüz dudak  yapısına sahip insanlar tarafından kullanılmaktadır. Klasik rujların aksine, mat rujların renk vermek dışında kurutucu özelliği de vardır. Ayrıca diğer ruj tiplerine kıyasla daha mat, doygun bir görünüme sahiptir. Bu ruj türü için birçok renk bulunmasına karşın daha çok kırmızı, lacivert ve siyah renkler kadınlar arasında popülerdir.

Dudak parlatıcılar

Dudak Parlatıcı

Dudak parlatıcıların ana işlevi dudaklarınızın doğal rengini ön plana çıkarmaktır. Dudak parlatıcılar likit ruj olarak da bilinmektedir. Dudağınıza parlaklık verecek sıvıyı kapağında bulunan fırçası aracılığıyla kolaylıkla uygulayabiliyorsunuz. Dudak parlatıcılar mat rujlarla karşılaştırıldığında yeterince kalıcı değildir. Ancak dudağınız pürüzlü ve devamlı kuruyorsa, çeşitli aralıklarla uyguladığınız dudak parlatıcıları dudağınızın canlı ve parlak görünmesini sağlayacaktır.

Kalem ruj

Kalem Ruj Çeşitleri

Diğer rujlar ile kıyaslandığında en kalıcı olan ruj türüdür bu yüzden birçok kadın tarafından makyaj çantalarının içinde her daim bulundurulurlar. Kalem rujlar yapı olarak ince ve kalın uçlu olabilirler. Uç kalınlığının görüntüsel bir etkisi olmamasına karşın dudak şekline göre tercih edeceğiniz ince ya da kalın uç daha rahat biçimde dudağınıza sürmenize olanak sağlayabilmektedir.

Dudak balmı

Dudak Balmı

Dudak balmları dudağınızı koruma ve nemlendirme görevi görmesinin yanı sıra bazı balm çeşitleri dudağınıza renk de vermektedir. Dudak balmları çoğunlukla yoğun bir göz makyajınızın altına dikkat çekici bir ruj sürmek istemediğiniz durumlarda kullanılabilir. Böylece dudağınızın doğal rengini daha parlak ve canlı göstererek göz detaylarınızın dikkat çekiciliğinin önüne geçmezsiniz.

 

Kutu ruj

Kutu Ruj

Kutu rujlar dudağa fırça yardımıyla uygulanmaktadır. Kutunun içinde bulunan ince uçlu dudak fırçasına kutudaki ruja sürdükten sonra üst dudağınızın ortasından başlayıp, dudağınızın yan kısımlarına doğru fırçayı gezdirebilirsiniz. Kutu rujlar kalıcılık açısından diğer ruj türlerine kıyasla çok uzun süreli bir kullanım sağlamaz ancak dudak parlatıcısı kadar da kısa sürede tazeleme gerektirmemektedir.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir