Tarık Buğra – Küçük Ağa Özeti

Küçük Ağa Özet

Kitap, 1.Dünya Savaşı sonrasında Osmanlı Devleti’nin durumu, düşman işgalleri içinde kurtuluş mücadelesi vermek için seferber olan halkın Kuvay-ı Milliyeyi kurması verilen mücadeleleri anlatır. Bu mücadeleye karşı gelen ve halkı yönlendirmeye çalışan Mehmet Reşit Efendi’nin küçük ağalığa giden macerası ve sonraki fikirlerini anlatan Küçük Ağa adlı kitap Tarık Buğra’nın bir eseridir.

Küçük Ağa Özet

Küçük Ağa Özeti
1.Dünya Savaşı sonrası Osmanlı devleti gücünü ve otoritesini kaybetmeye başlamıştır. Anadolu topraklarına işgalci yabancı güçler tarafından işgal ediliyordur. Bu kötü ortamda halk Osmanlı Devleti’ne karşı güven duygusunu yitirmeye başlar. Halk yurdunu, kültürel değerlerini korumak, kurtarmak için örgütlenir. Kuvay-ı Milliye ordusu bu şekilde ortaya çıkar.

İstanbul’da Fatih Medresesi’nde öğrencilik yaptığı dönemlerde vaazlarıyla bilinen Mehmet Reşit Efendi daha sonra Akşehir’e gönderilir. Akşehir’de İstanbullu hoca olarak tanınır. Bir zaman sonra Emine adında bir kızla evlenir. İstanbullu hoca Kuvay-ı Milliye’nin, önderleri Haydar Bey’in ve onu destekleyenlerin karşısında yer alır. Padişahın desteklenmesi gerektiğini savunur. Kuvay-ı Milliye ve onu destekleyenler ona göre vatan hainidir. Bu davranışları sonucunda İstanbullu hoca için vur emri çıkar. Yakalanmamak için kaçmaya başlar. Çakırsaraylı adındaki çeteye girer, bu çetede küçük ağa olur. Kuvay-ı Milliyeciler onu burada bulurlar, buradan da kaçar. Sonra Çerkez Ethem’in kardeşi Tevfik Bey’in çetesine girer. Doğru şeyler yapıp yapmadığını sorgulamaya başlar. 

Hoca hala aranmaktadır. 1.Dünya Savaşı’nda Arabistan cephesin kolunu kaybetmiş olduğu için Çolak lakaplı Salih’e İstanbullu hocayı arama emri verilir. Çolak Salih, hocayı bulur onu, önce onunla konuşur yanlış yolda olduğu anlatır. Yaşadığı şeylerden sonra hoca da zaten yanlış yaptığını Kuvay-ı Milliye’nin doğru bir hareket olduğunu anlamıştır. Çolak Salih’in de bu yanlışı kabullenmesinde katkısı olur. İstanbullu hoca Kuvay-ı Milliyecilerin arasına katılır. Kurtuluş Savaşı’nda önemli görevler üstlenir. Bir çatışma sırasında sağ kolundan yaralanır. Bütün yaşadıklarının sonunda vatan için doğru olanı yapmış ve vatanı kurtarmak için savaşmıştır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir