Victor Hugo – Sefiller Özeti

Victor Hugo’nun Sefiller adlı  eseri Fransız edebiyatından çıkmış dünya klasikleri arasında önemli bir yere sahip olan bir eserdir. Roman, kötü bir insanın iyi bir insana dönüşebileceğini ve bu yolda başına gelen olayları konu almaktadır.

Sefiller Özeti

Jean Valjean yoksul bir aileye mensuptur. Bir gün annesi ve kız kardeşinin karnı doysun diye ekmek çalar ve yakalanır. Suçu yüzünden 5 yıl kürek cezasına çarptırılır. Hapisten kaçma girişimlerinde bulunduğu için hapis cezası 19 yıla çıkarılır.
Hapisten çıktıktan sonra, kimse ona iş vermek istemez. İyi bir insan olan piskopos Myriel ona yardımcı olur ve evine alır. Jean Valjean piskoposun iyiliklerine rağmen kendini tutamayıp, piskoposun evindeki gümüş takımları çalar. Takımları almış kaçarken yolda polislerle karşılaşır, polisler Jean Valjean’dan şüphe duyarlar ve yakalarlar. Piskopos gümüşlerini çaldığını fark ettiği halde Jean Valjean’ı affeder ve polislere onun hırsız olmadığını, gümüşler kendisinin ona verdiğini söyler. Piskopos iki tane de şamdan hediye eder. Gümüşleri satıp kendine dürüstçe bir iş kurmasını söyler. Bu olaydan ders alan Jean Valjean, iyi bir insan olmaya karar verir.

Kuzey Fransa’ya giden Jean Valjean, kimliğini gizleyerek yeni bir hayata başlar. Mücevher üreticiliği işine girer ve çok zengin olur. Yaşadığı yerde güvenilir bir insan olmuştur. Belediye başkanı seçilir. Kasabanın polisi Jean Valjean’dan şüphelenir ve gerçek kimliğini araştırmaya başlar.

Jean Valjean’ın yanında çalışan Fantaine adında bir kadın babası belli olmayan bir çocuk dünyaya getirir ve işten çıkarılır. Çocuğuna bakabilmek için fahişelik yapmaya başlar. Polis onu yakalar ve Jean Valjean kadını kurtarır, kadın hastadır, onu bir sanatoryuma yatırır.

Jean Valjean sahte kimlikle hayatını sürdürürken polis izini sürmeye devam eder. Gerçek Jean Valjean sandığı isim benzerliği olan başka birini tutuklar. Bu durumu öğrenen Jean Valjean, suçsuz birinin sırf isim benzerliği yüzünden cezalandırıldığını duyunca çok üzülür. Vicdanı rahatsız olur ve kendisi teslim olup diğer adamı kurtarır.

Jean Valjean’ın sanatoryuma yatırdığı kadın ölür. Kadının kızına kötü davranan bir aile bakmaktadır. Bunu öğrenen Jean Valjean yeniden hapisten kaçar ve kimlik değiştirir. Kadının kızı Casette’i de yanına alır ve Paris’te bir pansiyona yerleşirler. Polis onları bulur ama iyilik yaptığı birinin yardımıyla polisten kaçmayı başarırlar. Bir manastıra sığınırlar, Casette manastırın okulunda eğitim görür, okulu bitirince bir eve yerleşirler.

Cumhuriyetçilerin devlete karşı ayaklandığı bir dönemdir. Casette, Marius adlı cumhuriyetçi bir gence aşık olur. Sokak çatışmaları sırasında Marius ağır yaralanır. Cumhuriyetçi olan Jean Valjean Marius’u çatışmadan kurtarır. Polisi de esir alınır. Onu öldürme görevini Jean Valjean’a vermişlerdir. Ama o polisin kaçmasına engel olmamıştır. Polisten defalarca kaçmasından sonra ona bir iyilik yapmak ister.

Marius bir baronun oğludur. Marius ve Casette evlenirler. Jean Valjean, geçmiş hayatıyla onların hayatını da etkilemek istemez ve onlardan ayrı bir hayat sürmeye başlar.

Marius çatışmada hayatını kurtaranın Jean Valjean olduğunu sonradan öğrenir. Öğrendikten sonra Casette’le Jean Valjean’ı ziyaret ederler. Jean Valjean ölüm döşeğindedir. Onları görmekten çok mutlu olmuştur. Huzurla, mutlu bir şekilde ölür. Namuslu bir hayat yaşamaya söz vermiş, öyle yaşamıştır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir