Yatak Odası Dekorasyon Önerileri

Yatak Odası Dekorasyonu

Yorgun bir iş gününden sonra güzel bir uyku çekmek herkesin hakkıdır. Bu yüzden istirahat ettiğiniz mekanın içinizi ferahlatması ve konforu fazlasıyla önemlidir. Tüm stresinizi ve yorgunluğunuzu vücudundan çekip alacak bir yatak odası tasarlama konusunda kararlıysanız uygulayabileceğiniz yatak odası dekorasyon önerilerini birlikte inceleyelim.

Yatak Odası Dekorasyon: Başlarken

 

Kararsızlık

Yeni evlenecek çiftler ya da eskimiş mobilyalarını yeniletmek isteyenler ilk olarak oldukça büyük bir kararsızlık tecrübe ederler. Çünkü bu esnada aklımızı “alacağımız mobilyalar odaya sığacak mı?” ve “hangi renkleri kullanmalıyım?” gibi sorular meşgul ederler ve doğru bir seçim yapmamızı önleyebilirler.

Ölçü almak

Bu akıl karışıklıklarını göz ardı edip öncelikle odanızın ölçülerini almalısınız ve bu ölçülere göre bir mobilya arayışına girmelisiniz. Bu fazlasıyla önemlidir zira yatak odanız küçük ise yeterli depolama alanına ihtiyacınız olacağı için hem minimal boyutlarda mobilyalar kullanıp hem de oda içinde karışıklığa sebep olmadan düzen sağlamanız gerekecek. Ayrıca gardırop kapaklarını aynalı modellerden seçerek küçük bir yatak odasına sahipseniz odanızı olduğundan çok daha geniş ve ferah gösterebilmektesiniz.

Son olarak, atlanmaması gereken konulardan birisi de mobilyalarınızın kişiliğiniz ve yaşam tarzınızla içinde bulunması gerektiği ahenktir. Örneğin hızlı bir yaşam tarzınız varsa ve dış görünüşe önem veren biriyseniz avangard (3. fotoğraf) tarzda mobilyalar yatak odanızda sizin stilinizi en iyi yansıtacak araçlar olacaktır. Ancak yatak odanızın hem rahat olmasını hem de vintage esintilerine sahip olmasını diliyorsanız bohem (1. fotoğraf) tarzda mobilyalar sizin için biçilmiş kaftandır. Diğer yandan, huzurlu biriyseniz ve sakin bir kişiliğiniz var ise yatak odanız için yumuşak detaylara sahip country (2. fotoğraf) stilinde ürünler seçebilirsiniz.

Mobilya seçiminden sonrası

Yatak odası dekorasyonun en önemli aşamasını geçtiniz, tebrikler! Şimdi sırada neredeyse mobilya kadar önemli olan perde, aydınlatma, halı seçimi var. Bu kısımdaki tecrübe edeceğiniz zorluk bu birimlerin birbiriyle desen ve renk bakımından uyumunu yakalamak olacak.

Renkler ve insan halet-i ruhiyesi

Mavi Yatak Odası

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkisi yadsınamayacak bir gerçek. Bunun bilincinde olarak yatak odanıza huzurlu bir atmosfer yaratmak istiyorsanız açık mavi renkleri kullanabilirsiniz. Bunun yanında doğa tutkunuysanız ve bitkileri seviyorsanız dinginliğin, doğanın ve dirilişin rengi olan açık yeşiller odanızda ferah bir hava oluşturacak. Eğer iş yaşamının temposu içinde bunalıyorsanız yatıştırıcı ve stresten uzaklaştırıcı etkisi kanıtlanan pembe ve pembe tonlarını  tercih edebilirsiniz.

Odanızın gardiyanları: perdeler

Yatak Odası Perde Modelleri

Perde seçimi yaparken odanızın genişliği oldukça önemlidir. Eğer yatak odanız geniş ve hacimliyse odanın genel atmosferine uyum sağlayacak renklerde ve desenlerde fon perdeler kullanabilirsiniz. Daha küçük yatak odalarında ise odanızı basık ve boğucu göstermemek için fon perde yerine daha ince desenlere sahip sade tüller tercih edilebilir, bu şekilde odanın boyutunu olduğundan daha büyük gösterebilirsiniz. Diğer türlü zaten küçük olan odanızı daha da dolu hale getirir ve kendinize nefes alacak alanı kısıtlarsınız.

Yatak odası dekorasyon ve aydınlatma

Yatak Odası Aydınlatma

Aydınlatma, diğer odalarda olduğu gibi yatak odasında da oldukça önemli bir yere sahiptir. Doğru bir aydınlatma ile odanızı olduğundan daha büyük ve şık göstermeniz son derece mümkündür. Dolayısıyla yatak odanızda kullanacağınız ışıklandırma ürünlerinizi mobilya türünü, renkleri ve odanızın boyutunu göz önünde bulundurarak seçmelisiniz. Son olarak küçük objelerle ve duvarınıza asacağınız çerçevelerle yatak odası tasarımınızı tamamlayabilirsiniz.

 

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir