Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Yüz şekli

Her kadın farklı bir yüz şekline sahiptir ve sahip oldukları yüz şekline göre saç modelleri tercih etmedikçe gerçek güzelliklerini ortaya çıkaramayabilirler. Bu, mutfağınızı güzel göstermek için kullandığınız perde modellerine fazlasıyla benzemektedir zira saç da insanda perde örneğinde olduğu gibi en dikkat çeken noktalardan biridir. Dolayısıyla, hangi yüz şekli için ne tür bir saç modelinin kullanılması gerektiği son derece mühim bir konudur.

Yüz Şekline Göre Saç modelleri

Oval Yüz:

Oval yüz

 

 

Oval yüz şekli en şanslı yüz tipidir çünkü neredeyse tüm saç modellerine uyum sağlamaktadır. Bu tip bir yüz şekline sahipseniz saç modelleri açısından pek bir kısıtlama olmamasına karşın yine de dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Örneğin, yüzünüz oval bir şekle sahip ise yüz hatlarınızı arkaplanda bırakmamaya dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca, kat kat kesimli saçlar yerine düz kesimli saç tiplerini tercih ederek yüz hatlarınızı ön plana çıkartarak hayalini kurduğunuz alımlı görünüşü elde edebilirsiniz.

 

 

 Kare Yüz:

Kare Yüz

 

 

Kare yüz şeklinde sahip insanlarda en çok dikkat çeken kısım köşeli ve simetrik çene yapılarıdır. Bundan dolayı bu hatları yumuşatmak, keskinliklerini olabildiğince minimize etmek için kesinlikle kısa kesim saçlar tercihleriniz arasında yer almalıdır. Küt kesim ve katlı kesim denemelisiniz. Ayrıca, kâküllerin en çok yakıştığı yüz tiplerinden biri kare yüzdür.

 

 

 Yuvarlak Yüz:

Yuvarlak Yüz

 

 

Yuvarlak bir yüz tipine sahipseniz bunu mümkün surette ince ve uzun göstermek için saçların ortadan düzgün bir şekilde ayırılması gerekir. Bunun yanı sıra, saça hacim ve dolgunluk katarak yüz olduğundan çok daha uzun gösterilebilir. Saç kesimi olarak uzun saçlar bu yüz tipine en çok yakışan modellerdendir.  Ayrıca, uzun perçemler de bu yüz tipine yakışmaktadır.

 

 Üçgen Yüz:

Üçgen yüz saç modelleri

 

 

Seçeceğiniz saç tasarım sahip olduğunuz dar ve sivri çeneyi geri planda bırakacak şekilde olmalıdır. Dolayısıyla, çeneden başlamak suretiyle saç uçlarınıza kadar inen dalgalı bir saç yapısı fazlasıyla hoş bir görüntü ortaya çıkarır. Eğer bu yüz tipine sahipseniz kısa, düz ve sade saçları tercih etmemelisiniz, yoksa gerçek güzelliğinizi ortaya çıkarmanız oldukça zor hale gelecek.

 

 

 

 

 Kalp Şeklindeki Yüz:

Kalp yüz saç modelleri

 

 

Kalp şeklindeki yüzler için önem gösterilmesi gereken iki ana bölge vardır. Bunlar çene ve alın bölgeleridir.  Alın açıklığının genişliğini azaltmak için yanlardan perçem kullanarak bu bölgeyi kapatmaya çalışmak son derece yerinde bir önlem olacaktır. Ayrıca, yüz tipi daha çok üçgen bir yapıya benzediği için çene hizasından başlayarak saçın hacimlendirilmesi gerekmektedir. Saç kesimi olarak uzun ve orta saçlar bu yüz tipine uyumludur.

 

  Uzun Yüz:

Uzun yüz

 

 

Uzun yüz şekli için en çok dikkat edilmesi gereken husus yüzün geniş ve uzun yapılı olmasıdır. Bu tür yüzlerde uzunluk genişlikten büyük olduğundan orantısız yani asimetrik bir görüntü ortaya çıkmaktadır ve doğru bir saç şekli kullanılmaması halinde bu yüz tipi avantaja dönüşebilecek iken sizi dezavantajlı bir konuma düşürebilir. Bu durumdan aç kesimi olarak uzun ve dalgalı yapıya sahip kesimler tercih edilmelidir. Kâkül de bu tarz yüz tiplerine yakışır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir